آدمی هستم که خیلی خیلی تصویر خودم از دید سوم شخص برام مهمه. یعنی وقتی دارم (به عنوان اول شخص) با یکی (به عنوان دوم شخص) صحبت می کنم، بارها و بارها خودم رو جای نفر سومی که تماشاگر این مکالمه ست قرار می دم. یک دکمۀ مورد علاقه م توی بلاگ یاهو 360 (مجازی بازهای سال 85 احتمالا یادشون بیاد) دکمۀ View as Friend بود که بارها قالب سیصد و شصتم رو به عنوان تماشاگر نگاه می کردم ببینم به دل می نشینه یا نه. به همون نسبت، چون خیلی وقت توی مجازی سپری میکنم، به شدت جذاب بودن کامنتام برام مهمه. توی فیسبوک، یکی از جذابترین بخشها و به عبارتی پاتوقم توی بخش Comment you've sent یا کامنتهای ارسالی بود (که الان فرمش عوض شده نسبت به ده سال پیش). کارم این بود چک کنم ببینم کامنتام چندتا لایک خورده.

اون زمان لایک خور کامنتهای فیسبوکم واقعا خوب بود و حسابی می کرد منو. بماند که چهار و پنج سالی هست که کامنتام توی ایسنتا و بلاگها بیشتر رو مخ هست و لایک که نمی خوره هیچی، چارتا فحش جدید هم هر سری یاد می گیرم :D

اینستا یک پیج طبیعت عضو هستم، عکس حیات وحش میذاره. یه عکس گذاشته بود از جفت گیری یه جفت شیر نر و ماده. یه مدته متوجه شدم بعضی عکسهای این پیج خیلی قدیمیه (نمی دونم دیدید یا نه. بعد آتش سوزی جنگل استرالیا، یه عکس منتشر شده بود که یه روباه ماده داره با محبت به توله خرسهایی که مادرشون توی آتش سوزی کشته شده شیر میده. این عکس چرت محض بود. کار یه آدم بیماره. اولا سرچ کنید. استرالیا اصلا خرس نداره. ثانیا این عکس خیلی قدیمی بود. نمی دونم چرا مد شده توی مجازی به قیمت جلب توجه مخاطب انقدر دروغ تفت می دن). خلاصه امروز دیگه از دست این پیج طبیعت کفرات شدم، براش به انگلیسی کامنت گذاشتم که اکثر عکسهای حیات وحشتون قدیمیه. مثلا این عکس رو من حدود سالهای 2000 روی دسکتاپ کامپیوترم داشتم.

تا این جا اوکی. یه پسری برام کامنت داده بود که Weird Flex But OK. کامنتش 6تا لایک دختر هم خورده بود -_- من هیچی لایک نخورده بودم. معنی جملش هم نمی دونستم!!!! به شدت کفری شدم. به قدری عصبانی شدم که حد و حصر نداشت! یه مدت توی نت چرخ زدم معنی عبارتش رو بفهمم. بعد از کلی کلنجار رفتن، فکر کنم فهمیدم که معنیش میشه "شاید از نظر خودت کار مهمی انجام دادی ولی من به یه ورم". و گویا جزو اصطلاحات Slang یا محاوره ای هست که سالهای اخیر توی مجازی مد شده. سوای از جدید بودن معنای خود جملش، کلا استخون بندی این فرهنگ برای من جدید بود و اصلا برام قابل هضم نیست به این شکل "به تخ*مم" شنیدن از یه نفر. اونم به نحوی تحقیر آمیز که 6 تا لایک بخوره اونم دختر :|

(آپدیت: الان کامنتش ۲۷ تا لایک خورده و با توجه به اینکه کلا پیج کم لایکیه، من احساس عصبانیتم دیگه داره به احساس حماقت تبدیل میشه)

یکم ترس برم داشته. که چقدر خودم (اگر نگم همۀ ایرانیها) از فرهنگ دنیا جا موندم. یا شاید از فرهنگ نسل جدید؟ من سال دیگه اگر قرار باشه برم معلم دهۀ نودیها توی دبیرستان بشم، چجور باید کنار درس با شکاف که چه عرض کنم، این چاک و گسل نسل که بینمون وجود داره کنار بیام؟!

من تقریبا هیچ مشکلی توی فهمیدن متون انگلیسی علمی و خبری ندارم. ولی کامنتهای محاوره ای، مخصوصا برای اهالی فوتبالی بریتانیا حتی، از اون رو مخ تر اصطلاحات Slang این مردم آسیای شرقی، اصلا سر در نمیارم. خدایا! یا لطیف. اِرحَم عبدِکَ الضّعیف!! خدایا خودت رحم کن :|

نکته آنتی ویروسی: این مدت برای ویروس کرونا چندتا نکته از سایت سازمان بهداشت جهانی ترجمه کردن که دستاتون رو بشورید و توی دستمال یا آستینتون عطسه کنید و

خوب یه ترفند هم من یادتون بدم که از مادرم یاد گرفتم برای عطسه کردن. مخصوصا موقع آشپزی وقتی با ادویه عطسه تون می گیره. یه لباس یقه نسبتا گشاد اگر تنتون باشه، بهترین راه برا عطسه های فوری عطسه توی یقه تون هست. امتحان کنید! خیلی می چسبه! کاملا بهداشتی و سریع و راحت :D

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها